Salsa

Kurz salsy pro začátečníky

Je vhodný pro všechny, kteří si chtějí zkusit něco nového. Nebudete potřebovat žádnou předchozí taneční zkušenost, nebude vás omezovat věk ani fyzická kondice. Salsa je populární kubánský tanec, který se tančí v páru nabo individuálně. V páru se používají taneční kroky a sestavy, které jsou koordinované mezi mužem a ženou. Pokud tančíme individuálně, těší nás více svobodné kroky, které nám ve výsledku pomohou lépe tančit v páru. Stačí se nadchnout a přijít se k nám podívat. Garantujeme, že si salsu oblíbíte a najdete si v ní to, co vás bude bavit. S Rubénem se naučíte kubánskou salsu se všemi detaily pohybu, které ktomu patří, pohyby ramenou a boků. Rubén vyučuje nejen pánské, ale i dámské kroky, dokáže poradit pohyby rukou pro dámy a dotáhnout tak figury až do konce.

Kurz salsy pro mírně pokročilé

Tento kurz je určen pro tančící, kteří již cítí jistotu ve figurách z předchozího kurzu a chtějí si zdokonalit své naučené figury + přidat k nim mnoho dalších. Cílem kurzu salsy pro mírně pokročilé je především rozšiřování tanečních dovedností, kterými se budete moct ukázat na salsa akcích. Některé z figur se naučíte ve více variacích. Zaměřujeme se i na průběžné opakování a zdokonalování již naučených kroků. Tím se chceme dopracovat k momentu, kdy si při tancování budete jistější a budete si moci více užít samotný pohyb, hudbu, atmosféru a především tanečního partnera.

Historie salsy

Salsa je hudba, která byla ovlivněna mnoha kulturami. Vznikla na Kubě spojením rytmů původních indiánských obyvatel a rytmů, které sem přivezli španělští kolonizátoři a afričtí otroci. Svůj podíl na tom, jak salsa vypadá dnes, měla také hudba Latinské Ameriky – především Kolumbie, Venezuely, Panamy nebo Porto Rica.

Kolem roku 1917 byl na Kubě nejpopulárnějším národním tancem takzvaný Danzon. V té době se v Havaně také poprvé objevil hudební styl nazývaný kubánský Son (Son Cubano). Ten vyvolal na Kubě takové nadšení, že se stal okamžitě velmi populárním.
Danzon, který byl kubánským národním tancem už od roku 1879, se v té době hrál téměř všude. Son měl stejné prvky jako Danzon, ale právě zde se do kubánské hudby začlenily také africké hudební nástroje, které ji velmi oživily. Kubánští hudebníci byli velmi tvořiví a začali vyrábět vlastní hudební nástroje, tvořili kapely a utvářeli nové taneční choreografie.
A právě Son je tancem, který je dnes po celém světě nazýván salsou.
Ze salsy dále vznikl skupinový tanec zvaný Rueda de Casino, kde páry tančí v kruhu a na povel jednoho z tanečníků tančí všechny páry stejné figury a střídají partnery.

Slovo salsa (v překladu omáčka) bylo poprvé použito v Americe pro latinskoamerickou taneční hudbu v roce 1933, kdy kubánský hudební skladatel Ignacio Piñerio napsal píseň Échale Salsita (Přidej tam omáčku). Píseň byla takto nazvána poté, co Ignácio ochutnal jídlo, kterému chybělo kubánské koření. Odtud se pak slovo salsa přeneslo na hudbu, která je velmi živá, strhující, „pálivá“ jako omáčka.

Salsa se začala šířit v Americe především kolem roku 1960, tedy po kubánské revoluci, kdy na Miami, do New Yorku a dalších měst přicházeli imigranti z Kuby. Velký podíl na rozšíření salsy ve Spojených Státech a po celém světě měla také nahrávací společnost Fania Records, kterou v roce 1964 založil Johnny Pacheco, a která dostala salsu do nahrávacích studií a do povědomí všech lidí.